zawbxb4f7qdvmx0vqgv5

Niesamowity zespół z USA zaliczył powrót do gry po przegranym pierwszym secie, zwyciężając z Brazylią 3-1 (26-28, 25-23, 25-23, 25-21) i zdobywając trzeci już tytuł w tylu edycjach rozgrywek. Turniej Ligi Narodów kobiet 2021 zakończył się w piątkowy wieczór we włoskim kurorcie Rimini nad Adriatykiem finałem godnym klasy obu rywalizujących drużyn.

Brazylijki straciły czteropunktowe prowadzenie przy 19-15 w pierwszym secie, kiedy Amerykanki wyrównały wynik na 21-21. Zespół z Ameryki Południowej jako pierwszy osiągnął punkt setowy, ale reprezentacja USA obroniła piłkę dzięki Michelle Bartsch-Hackley i objęła prowadzenie po tym jak atak Tandary Caixety trafił w siatkę.

Na koniec seta doszło do dramatycznej sytuacji, kiedy trener Brazylii Ze Roberto zakwestionował ostatni punkt przyznany początkowo Amerykankom, po tym jak piłka Fe Garay trafiła w siatkę. W trakcie powtórki uznano, że dotyczyło to dotknięcia siatki przez Foluke Akinradewo.

Przy drugiej przerwie technicznej Amerykanki wyrównały dwupunktowe prowadzenie Brazylii, wyprzedziły rywalki i osiągnęły pierwszy punkt setowy w drugiej partii, mając dwa oczka przewagi. Carol Gattaz zablokowała Bartsch-Hackley, broniąc pierwszą piłkę setową, ale Haleigh Washington zakończyła seta dla USA swoim atakiem.

Trzeci set był bardzo wyrównany, ale Brazylia osiągnęła małą przewagę przy 22-21, zanim atak Bartsch-Hackley i blok Jordyn Poulter na Gabi Guimaraes pozwolił Amerykankom wyjść na prowadzenie. Drużyna zdobyła piłkę setową dzięki skutecznemu atakowi z rąk Washington. Brazylia obroniła pierwszą piłkę, ale Poulter zablokowała Gabi po raz kolejny, zdobywając ostatni punkt.

Natalia, która w trzecim secie dołączyła do gry z ławki rezerwowych w miejsce Fe Garay, pozostała na boisku od początku czwartego seta. Brazylijki dały do zrozumienia, że nie poddadzą się bez walki i szybko uzyskały czteropunktową przewagę.

Annie Drews ponownie przyszła na ratunek, zdobywając w czwartym secie aż dziesięć oczek, a punktowa przewaga Brazylii zaczęła znikać. Amerykanki wystrzeliły do przodu i osiągnęły pierwszą piłkę meczową z czterema punktami w zapasie, zanim Bartsch-Hackley wypchnęła piłkę przez ręce Any Cristiny na aut.

Michelle Bartsch-Hackley, MVP inauguracyjnego turnieju VNL w 2018 roku, ponownie otrzymała tę prestiżową nagrodę.

Michelle była najlepiej punktującą zawodniczką meczu, zdobywając 22 punkty, i Gabi, najlepiej punktująca po stronie Brazylii z 18 oczkami, nic nie mogła zrobić.