MP_VNL2021_08_06_TUR_RUS_00439

Wyścig po miejsca w finale FIVB Siatkarskiej Ligi Narodów 2021 jest kontynuowany po tym jak trzeci tydzień zmagań zakończył się we wtorek, z reprezentacją Stanów Zjednoczonych pozostającą w pełni zjednoczonym i niepokonanym składem z dziewięcioma zwycięstwami, niektórym zespołom przytrafiły się wpadki, z kolei historia Kopciuszka nadała jeszcze większego kolorytu turniejowi.

Porażka Turcji w czterech setach z Dominikaną i ich wygrana dopiero w tie-breaku z Rosją oraz porażka Brazylii po pięciosetowej batalii z Chinami stworzyły innym zespołom szansę do nadrobienia strat w drodze po bilety do rundy finałowej.

Kolejne interesujące zmiany mogą się przydarzyć w czwartym tygodniu, gdyż liderki turnieju reprezentacja USA będą grać z Japonią i ich rywalkami z finałów VNL 2018 - Turczynkami.

Drużyna USA wygrała swoje pierwsze dwa mecze w trzecim tygodniu bez straty seta, ale następnie przegrały jedną partię we wtorek w meczu z Włoszkami. Bardzo dobry występ to przede wszystkim zasługa przyjmujących Annie Drews, Michelle Bartsch-Hackley, Haleigh Washington i Kelsey Robinson.

Przed Amerykankami trudna przeprawa w czwartym tygodniu zmagań, gdyż zmierzą się z japońskim trio i prężną drużyną Turcji, prowadzoną przez swój niezwykle skuteczny tandem  Ebrar Karakurt i Edę Erdem.

Rywalizacja pomiędzy finalistkami VNL 2018 - USA i Turcją jest bardzo żywa, ponieważ Amerykanki są obecnymi liderkami tabeli, a Turczynki zajmują drugie miejsce. Ich starcie zamknie rywalizację w czwartym tygodniu, 14 czerwca.

Ale zanim to się stanie, wynik meczu Japonia-Turcja powinien ukształtować sytuację w rankingu, a wyścig po finały powinien być jeszcze bardziej zacięty.

The videos have moved.

You can watch highlights on our YouTube channel & full matches on VBTV.

Młode japońskie skrzydłowe Koga, Ishikawa i Kurogo nakładają ogromną presję na obronę swoich przeciwniczek wykonujące swoje świetnie ukierunkowane ataki,

Również ich libero Mako Kobata oraz środkowe Erika Araki i Nichika Yamada, które świetnie spisują się w defensywie, ale ich system jest tak dynamiczny dzięki błyskotliwym rozegraniom w wykonaniu Aki Momii.

Po tureckiej stronie, poza Karakurt i Erdem, jest również Tugba Senoglu, które prezentuje bardzo równą dobrą grę. 23-latka pochodząca z Mersin we wszystkich trzech meczach minionego tygodnia na swoim koncie zapisała dwucyfrową liczbę punktów, z kolei Meryem Boz rozpoczęła tydzień 24-punktową zdobyczą w wygranym 3-1 meczu z Tajlandią.

Turcja i Japonia doznały porażek w trzecim tygodniu, ale w pięciosetowych bojach obie reprezentacje udowodniły, że są w stanie pokonywać przeszkody i wychodzić z opresji, aby zostać w walce o finały.

Brazylia zrealizowała swoje cele w meczach z europejskimi zespołami pewnie pokonując Serbię i Belgię, ale w trzecim meczu tygodnia po zaciętym pięciosetowym boju przegrała z Chinami, które ogromnie potrzebowały zwycięstwa po przegraniu meczów z Belgią w pięciu setach i Serbią w czterech.

Wśród Brazylijek dwupunktowe zdobycze punktowe w dwóch peirwszych meczach odnotowały Tandara Caixeta, Gabi Guimaraes i Fe Garay. Niestety nawet połączenie ich wysiłków i Caroline Gattaz w meczu z Chinami nie wystarczyło by pokonać zespół prowadzony przez Zhang Changning, która w tym spotkaniu ustrzeliła 36 punktów po tym jak dwa dni wcześniej ustanowiła swój osobisty rekord punktując 37 razy.

Brazylia w czwartym tygodniu zagra z Polską i Niemcami, ale najpierw zmierzy się z Tajlandią.

Holandia jest fali wznoszącej po odniesieniu trzech zwycięstw w trzecim tygodniu, chociaż nie było im łatwo powstrzymać napór Polek w pięciosetowym boju, które w trzecim tygodniu rozegrały trzy pięciosetówki.

Holenderki mogły polegać na swoich najlepiej punktujących zawodniczkach Nice Daalderop i kapitan Annie Buijs podczas całego tygodnia zmagań, dodatkowo mając znaczące wzmocnienie w postaci Eline Timmerman i Elles Dambrink, które dodały odpowiednio 16 i 17 punktów w zwycięskim meczu przeciwko Polsce.

Ponadto, Dominikana, Rosja i Chiny będą walczyć o kolejne zwycięstwa, aby pozostać w grze o awans.

Dominikanki i Rosjanki zmierzyły się ze sobą w minionym tygodniu zmagań, drużyna Rosji zdołała wygrać pięciosetową batalię, a Natalia Goncharova dołączył do klubu zawodników, którzy w jednym meczu zdobyli 30 lub więcej punktów, zapisując na swoim koncie 31 wraz młodą Ariną Fedorovtsevą, które dodała 20 punktów odegrały kluczową rolę w zwycięstwie Rosji.

Dominikana odbiła sobie tą porażkę zwycięstwami w dwóch kolejnych meczach - pokonując Turcję 3-1 i zwyciężając w trzech setach z Tajlandią. Rosja w czterech setach uporała się z Tajlandią, ale po tie-breaku uległa Turcji.

Chiny, azjatycka potęga oczekuje przyjazdu swojej największej gwiazdy Zhu Ting oraz innych zawodniczek, ale Zhang Changning włożyła ogromny wysiłek w zdobywanie punktów, aby podnieść swoją drużynę po poniesionych stratach.

Jej występ przeciwko Brazylijkom - srebrnym medalistkom VNL 2019 był godny pochwały, gdyż poprowadziła swoją drużynę do zwycięstwa.